Spektakl „Mateczka” Teatru Gdynia Głowna w Filii nr 1

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi oraz Teatr Gdynia Główna mają przyjemność zaprosić Państwa 16 kwietnia br. godz. 18.00 do Filii nr 1 MBP (ul. Pomorska 11, Rumia) na spektakl „Mateczka” na podstawie „Matki” Witkacego. Wstęp wolny.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak/ Obsada: Ida Bocian/ śpiew: Marta Andrzejczyk/ wykonanie: Teatr Stajnia Pegaza/ czas trwania: 50 min

Mateczka to opatrzona zgryźliwym humorem  i szczyptą kokainy parodia psychologicznego dramatu rodzinnego opisującego relację matki i syna, w której przewija się miłość, nienawiść, troska i wyrzuty. Ona - podstarzała i zrujnowana wdowa - arystokratka zarabiająca na życie ręcznymi robótkami. On - filozof, myśliciel wieszczący koniec cywilizacji. Oboje toksyczni, cierpiący jakiś fizyczny i metafizyczny ból, nie stroniący od używek, wzajemnie od siebie uzależnieni i wysysający z siebie nawzajem życie.

Spektakl porusza ciągle aktualną kwestię ludzkiej tożsamości: jacy jesteśmy "sami ze sobą", a jacy wobec innych? Na ile się kreujemy, a na ile ulegamy wpływom? Monodram rozgrywa się na kilku poziomach interpretacyjnych: społecznym, psychologicznym i artystycznym. Celem twórców spektaklu jest odnalezienie niezależnej przestrzeni dla artysty, w której mógłby funkcjonować wobec ograniczeń kultury, religii i zasad społecznych. Czy jednostka może się przeciwstawić globalnemu systemowi współczesnego świata? Inspiracją stała się technika fotografii.

Więcej informacji: